Szklarska Poręba

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba w Sudetach

źródło: www.karkonosze.pl

Szklarska Poręba położona jest na skraju Karkonoszy, u stóp Szrenicy (1362 m n.p.m.). Nazwa Szklarska Poręba to streszczenie jej historii, w XIV wieku powstała tu bowiem pierwsza w Sudetach huta szkła, a szklarstwo przez stulecia było elementem sprzyjającym rozwojowi tej miejscowości.

W dzisiejszych czasach Szklarska Poręba jest jednym z dwóch (obok Karpacza) największych ośrodków turystycznych w Sudetach, a o szklarskich tradycjach miejscowości przypomina wystawa i pokazy ręcznego wytwarzania szkła w małej, prywatnej „Leśnej Hucie”.

Szrenica jest najchętniej zdobywanym miejscem Karkonoszy. Ze Szrenicy można podziwiać piękny widok na część Karkonoszy, Pogórze Karkonoskie i Góry Izerskie. Od krzesełkowego wyciągu idzie się ścieżką do góry przez około 10 minut. Na samym szczycie znajduje się schronisko turystyczne. Stanowi ono wyborny punkt na rozpoczęcie niezatartej wyprawy grzbietem gór. Do Szklarskiej Poręby możemy zejść ze Szrenicy czerwonym szlakiem, który wytyczony został obok Wodospadu Kamieńczyka. Taka wędrówka trwa mniej więcej 1,5 godziny.

W przeszłości, w Szklarskiej Porębie mieszkali uznani niemieccy pisarze, Carl i Gerhart Hauptmannowie i artysta malarz – Vlastimil Hoffman (uczeń słynnego Jacka Michalczewskiego). Aktualnie w Willi Hauptmannów mieści się niezwykłe muzeum, w którym eksponowane są pamiątki po genialnych braciach oraz wspaniałe obrazy Vlastimila Hoffmana. Będąc w Szklarskiej Porębie powinniśmy także zobaczyć Muzeum Mineralogiczne. Znajduje się tu duża kolekcja minerałów, które stanowią fenomenalne skarby Karkonoszy. W jej skład wchodzą kryształy górskie, ametysty, agaty oraz meteoryt. Ciekawa kolekcja minerałów znajduje się również w Chacie Walońskiej.

Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.szklarskaporeba.net.pl.

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi