Karkonosze

Karkonosze w Sudetach

źródło: www.karkonosze.pl

Karkonosze stanowią najwyższą część jednego z dwóch głównych pasm górskich w naszym kraju – Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, chociaż są to niższe góry, panuje klimat podobny do tego w Alpach – z dużą ilością opadów atmosferycznych, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem, w jakim spotkamy tutaj śnieg.

Zasadniczym budulcem Karkonoszy jest granit, a dzięki panującym tutaj warunkom klimatycznym, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych form skalnych – jest ich około 150 grup. Najbardziej znane z nich to Trzy Świnki, Pielgrzymy, Słonecznik, Owcze Skały, Krucze Skały, Końskie Łby czy Ptasie Gniazda.

Najwyższym szczytem w Karkonoszach jest, położona na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka – 1602 m n.p.m. (po ostatnich pomiarach 1603 m n.p.m.). Wierzchołek ten dominuje nad okolicą (przewyższenie to około 200 metrów), dzięki czemu widok ze szczytu jest zasłaniany tylko przez chmury. U podnóża Śnieżki położone jest miasto Karpacz – duży ośrodek turystyczny i narciarski. Innym słynnym wierzchołkiem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa ale położenie w pobliżu miasta Szklarska Poręba sprawia, iż zna ją wielu miłośników Karkonoszy. Na zboczach Szrenicy, rokrocznie, tysiące narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Kolejne wierzchołki, po polskiej stronie Karkonoszy, to Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m. i Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m.

Prawdopodobnie większość Polaków słyszało także o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Oba znajdują się w niedalekiej odległości od Szklarskiej Poręby. Wodospad Szklarki znajduje się nawet tuż przy trasie dojazdowej z Jeleniej Góry. Kolejnym wodospadem jest Wodospad Podgórnej w Przesiece.

Karkonosze to raj dla wędrowców – opis wielu ciekawych wycieczek tutaj: Karkonosze Wycieczki. W Karkonoszach czekają na nich setki kilometrów turystycznych szlaków o różnym stopniu trudności. Dzięki dużej liczbie górskich schronisk można przejść całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Naturalnie, można również robić sobie krótsze wycieczki w góry. Każda z podgórskich miejscowości – przykładowo Michałowice, Jagniątków, Sobieszów, Przesieka, Borowice i oczywiście Szklarska Poręba i Karpacz posiada połączenie ze szlakami turystycznymi. Noclegi w Karpaczu lub Szklarskiej Porębie pozwalają nie tylko na wędrówkę po uroczych, przez cały rok, Karkonoszach, ale także gwarantują infrastrukturę narciarską i wiele atrakcji turystycznych.

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi