Góry Sowie

Najstarsze pasmo Sudetów – Góry Sowie – wyrasta pośród terenów gęsto zaludnionych i uprzemysłowionych. Od południowego zachodu graniczy ze Wzgórzami Włodackimi – wąskim pasmem z kilkunastoma wzniesieniami. Dawniej przybywali tu poszukiwacze skarbów, mający nadzieję odnaleźć złoto i inne drogocenne kruszce i minerały.

Ponad główną wierzchowiną pasma wyrastają kopulaste wierzchołki. Krajobraz Gór Sowich urozmaicają zapadliska, sztolnie i porośnięte hałdy – pozostałości po dawnych kopalniach kruszców. Zbieracze minerałów przeszukują głównie okolice Zagórza, Kamionek i Rościszowa oraz masywu Wielkiej Sowy. Szczęściarze mogą się pochlubić wyjątkowymi kryształami berylu, kwarcu i ametystami.

W 1991 roku, na obszarze ponad 8 tys. ha, utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich, w którym objęto ochroną najwyższe partie masywu od Kalenicy do Wielkiej Sowy oraz masyw Włodarza z dorodnymi świerkami oraz pozostałościami tajemnych, poniemieckich budowli. W północno-zachodniej części pasma łagodne wzniesienia otaczają malownicze łąki, na których jeszcze do niedawna wypasano owce.

Jednak najczęściej Góry Sowie odwiedzane są dla owianych tajemnicą sztolni i tuneli. Podziemne miasto Osówka (w okolicy miejscowości Głuszyca) to największy kompleks podziemnych hal tajnego hitlerowskiego projektu Riese – Olbrzym. Inwestycji nie ukończono i do dziś nie udało się odczytać jej przeznaczenia – ale można je zwiedzać. W Walimia również zachowały się fragmenty sztolnie projektu Riese – można zwiedzić ok 600 m podziemi. W pobliżu (Zagórze Śląskie) znajduje się również Zamek Grodno.

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi