Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój - Dom Zdrojowy

źródło: www.swieradow.pl

Świeradów Zdrój to górska miejscowość wypoczynkowa leżąca w zachodniej części Sudetów – w dolinie Kwisy między Wysokim Grzbietem na południu i Kamienickim Grzbietem na północy. Świeradów znajduje się blisko granicy z Czechami i Niemcami, blisko miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Lubań, Zgorzelec. Ze Świeradowa Zdroju niedaleko także do czeskiego Liberca czy niemieckiego Görlitz.

Świeradów Zdrój – to także miasto uzdrowisko, tutejsze wody uzdrowiskowe z radonem wpływają na przemiany komórkowe i procesy enzymatyczne,wzmacniają tkankę nerwową oraz gruczoły wewnątrzwydzielnicze. Leczy się w tym miejscu choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego. Budynek Domu Zdrojowego – jakim możemy się zachwycać po dziś dzień – powstał u schyłku XIX-tego wieku, w miejscu poprzedniego, który spłonął. Najciekawsza jest wyjątkowa Hala Spacerowa – to długa na 80 metrów przeszkolona, zadaszona hala, o modrzewiowej konstrukcji, obficie zdobiona, z maleńką sceną, odbywa się na niej wiele koncertów. W hali tej jest źródło z pijalnią wód (szczawy radonowo-żelaziste). W otoczeniu Domu Zdrojowego jest, założony w tym samym czasie Park Zdrojowy.

Oprócz uzdrowiskowego charakteru Świeradów Zdrój to doskonałe miejsce do wypraw w Góry Izerskie. Najbliższy wierzchołek to Izerski Stóg (1107 m n.p.m.) – umiejscowione jest na nim schronisko. Można na niego wejść idąc jednym ze szlaków górskich względnie wjechać funkcjonującą od 2008 roku Koleją Gondolową, której dolna stacja zlokalizowana jest w Świeradowie Zdroju. Kolej działa cały rok, transportując narciarzy w sezonie zimowym, a latem – turystów pieszych oraz rowerowych.W otoczeniu Izerskiego Stogu położony jest wierch Smrek (1124 metrów). Stąd można iść dalej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do następnego górskiego schroniska – Chatki Górzystów.

Świeradów Zdrój zimą zaprasza na narty. Korzystając z kolejki gondolowej bez trudności można dostać się na Izerski Stóg, a tutaj na wielbicieli narciarstwa oczekuje trasa narciarska o długości 2,5 kilometra, jeśli jest taka konieczność to trasa jest sztucznie naśnieżana a po zachodzie słońca – oświetlona. W sąsiedztwie nie brakuje też łatwiejszych oraz krótszych stoków i tras . Działa tutaj także mnóstwo tras narciarstwa biegowego. Świeradów Zdrój i Góry Izerskie to stolica rowerzystów górskich. Przygotowanych jest tutaj wiele tras rowerowych, mają miejsce zawody zjazdu po zboczu, MTB, maratony rowerowe lub turnieje BMX.

Jeśli chcesz wędrować po Górach Izerskich, to wybór Świeradowa Zdroju jako bazy wypadowej jest najrozsądniejszym wyjściem. W mieście działa dużo restauracji kafejek, barów, a noclegi w Świeradowie Zdroju to bogata propozycja hoteli, apartamentów, domów wczasowych, pensjonatów. Nie zabraknie również ekonomiczniejszych kwater i pokoi.

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi