Jelenia Góra

Jelenia Góra

Jelenia Góra

źródło: www.jelenia.info.pl

Jelenia Góra to czwarte, jeśli rozpatrujemy liczbę mieszkańców, miasto Dolnego Śląska – zgodnie z GUS mieszka tutaj ponad 80 tys. mieszkańców – położone nad Bobrem w kotlinie śródgórskiej. W latach 1975-1998, gdy w Polsce było 49 województw, Jelenia Góra była stolicą jednego z nich.

Obecnie Jelenia Góra to miasto na prawach powiatu. Jelenią Górę tworzą dzielnice: Cieplice Śląskie-Zdrój, Sobieszów, Jagniątków, Zabobrze, Śródmieście, Goduszyn, Grabary, Maciejowa, Strupice, Zatorze. Dużą część z nich stanowią, włączone w granice administracyjne, kiedyś odrębne miasta i miejscowości – np Sobieszów czy Cieplice. Najmłodszą częścią Jeleniej Góry jest, leżący najbliżej Karkonoszy, Jagniątków (od 1998 r.).

Jelenia Góra to zabytkowe miasto z długą historią. Do współczesnych czasów zachowało się tu niemało zabytków architektury. Przypuszczalnie, już w XIV stuleciu miasto otoczone było murami obronnymi z wieżami. W murach obronnych znajdowały się trzy bramy z wieżami: przy ul. Długiej, Zamkowa i Wojanowska. Po dziś dzień zachowały się jedynie resztki ówczesnych fortyfikacji: Brama Wojanowska z basztą, resztki murów wplecione w inne budowle m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Grodzka i Zamkowa. Na Placu Ratuszowym, w samym środku jeleniogórskiej starówki, znajduje się ratusz miejski z poł. XVIII stulecia. Na początku lat 70-tych minionego wieku rozpoczęto wyburzanie większości zabytkowych kamienic w obrębie rynku. Teraźniejsza zabudowa placu ratuszowego powstała w latach 70-tych i jest stylizowana na starą (pozostawiono zaledwie sześć ścian ówczesnych kamienic). W Jeleniej Górze znajdują się również zabytkowe świątynie: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII wieku – największa budowla sakralna w mieście, kościół Św. Erazma i Pankracego – najstarszy obiekt sakralny w mieście z 1552 r., zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny, kościół pw. NMP, obecnie cerkiew prawosławna Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., czy kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej bastei.

Jelenia Góra to również ośrodek kultury. Działają tu teatry (C.K. Norwida i Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, dużo galerii, muzeów, dynamicznie działa Jeleniogórskie Centrum Kultury, które jest organizatorem większości wydarzeń kulturalnych w Jeleniej Górze (Liga Rocka, Krokus Jazz Festiwal, Wrzesień Jeleniogórski, Festiwal Filmów Komediowych – Barejada, Finał WOŚP). W Jeleniej Górze zostały założone Kabaret Paranienormalni i Kabaret Paka oraz zespoły: punkrockowy Leniwiec i Fort BS.

Jelenia Góra to również Uzdrowisko Cieplice, które co roku odwiedzają rzesze kuracjuszy oraz przedgórskie dzielnice: Cieplice, Jagniątków, Sobieszów, które posiadają bogatą bazę turystyczną i są dobrą bazą do wycieczek w Karkonosze. Na terenie Jeleniej Góry położony jest Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi