Kotlina Jeleniogórska

Kotlina Jeleniogórska - widok z wieży Zamku Chojnik

źródło: www.karkonosze.pl

Kotlina Jeleniogórska do duża śródgórska kotlina w Sudetach. Od południa ograniczają je Karkonosze – najwyższe pasmo Sudetów, od zachodu Góry Izerskie, od północy Góry Kaczawskie a od wschodu Rudawy Janowickie. Powierzchnia kotliny to prawie 300 km2 – najważniejszym miastem regony jest oczywiście Jelenia Góra, pozostałe miasta turystyczne to Szklarska Poręba, Piechowice, Karpacz, Kowary i kilka mniejszych miejscowości. W kotlinie działa jedno z najstarszych uzdrowisk na terenie naszego kraju – Uzdrowisko Cieplice Zdrój.

Kotlina Jeleniogórska nazywana jest również Doliną Pałaców i Ogrodów. Z najciekawszych zabytkowych obiektów warto wymienić: Pałac Wojanów, Pakoszów, Paulinum, Staniszów, Schaffgotschów w Cieplicach, Smyrna, Wieża Rycerska w Siedlęcinie i wiele, wiele innych. Rejon ten nie został zniszczony podczas II Wojny Światowej więc zachowało się tu wiele historycznych obiektów, które można zwiedzać. W wielu pałacach działają dziś obiekty hotelowe.

Kotlina Jeleniogórska to także miejsce gdzie można aktywnie spędzić czas: wspinaczka skałkowa, wiele tras rowerowych, narciarstwo zjazdowe i biegowe, spływy kajakowe Bobrem, paralotniarstwo czy loty szybowcowe. Jelenia Góra to jeden z ważniejszych ośrodków szybownictwa w Polsce.

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi