Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie są pasmem górskim w Zachodnich Sudetach rozciągającym się pomiędzy miejscowościami: Kowary i Janowice Wielkie – to około 20 km. Najwyższy szczyt Rudaw Janowickich to Skalnik (945 m n.p.m.).

Jednymi z wspaniałych miejsc położonych w Rudawach Janowickich są z pewnością Kolorowe Jeziorka. Na zboczu Wielkiej Kopy zlokalizowane są jeziorka w różnych kolorach: żółtym, lazurowym, purpurowym i zielonym. Ich kolor powiązany jest z różnorodnymi związkami chemicznymi. Na ich obszarze powstała prześliczna ścieżka dydaktyczna. Dzięki temu możemy zdobyć wartościowe wiadomości o przyrodzie, jeziorkach i sztolniach. Ścieżka została utworzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Marciszów i nauczycieli i uczniów Gimnazjum Publicznego w tej samej miejscowości.

Pasjonaci zabytków powinni przede wszystkim zobaczyć: zamki, dworki, pałace i kościoły. Jeśli natomiast lubimy zachwycać się przyrodą, musimy zobaczyć: punkty widokowe (szczyty, skały i wieże) oraz ciekawe skały czy pomniki przyrody. Warto także zobaczyć ciekawe obiekty sakralne – krzyże pokutne w następujących miejscowościach: Pisarzowice, Raszów, Miedzianka, Janowice Wielkie i Bukowiec. W tym rejonie możemy podziwiać różne ciekawe skały. Cudowne są: Konie Apokalipsy, Skała Fajka, Rylec, Skalne Bramy, Skała Bramka, Skała Piec i Sokolik (znajdują się tam punkty widokowe), Skała Bramka, Skalny Most, Kowarska Skała oraz Starościńskie Skały.

To także idealne miejsce dla tych, którzy lubią wypoczywać aktywnie. W tym rejonie znajdują się bowiem liczne szlaki turystyczne, rowerowe. Powstał także w ostatnim czasie szlak do jazdy konnej. W Rudawach Janowickich możemy dodatkowo uprawiać wspinaczkę skałkową i jeździć na nartach.

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi