Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój

Uzdrowisko Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój - Szpital Uzdrowiskowy PoloniaKudowa Zdrój to pierwsze w Niemczech (1870 r.), oficjalnie uznane uzdrowisko kardiologiczne. Położone jest ono w Kotlinie Kłodzkiej i jest jednym z najstarszych uzdrowisk na terenie naszego kraju. Najbardziej ożywiony rozkwit uzdrowiska to natomiast początki XX wieku. Po dziś dzień zachowało się niemało budynków z tego złotego, dla uzdrowiska, okresu. Współcześnie to dosyć uniwersalne uzdrowisko. Wspomaga się tutaj leczenie wielu schorzeń, stosuje się rozmaite formy leczenia – masaże, gimnastykę, kąpiele, fizykoterapię. W przerwach, pomiędzy kolejnymi zabiegami, można udać się do Parku Zdrojowego. Spotkamy tu wiele egzotycznych odmian roślin i staw z fontanną. Na obszarze parku znajduje się także pijalnia z dwoma źródłami: Śniadecki oraz Marchlewski. Ściany pijalni zdobią freski pozwalające zobaczyć Dolny Śląsk z początku XX-tego w. Dodatkowo, w Parku Zdrojowym znajduje się muszla koncertowa, podświetlana po zmierzchu fontanna oraz stara, wykonana z żeliwa, hala spacerowa, do której w latach 70. XX w. dobudowano scenę i w ten sposób powstał Teatr Pod Blachą.

Kudowa Zdrój – co zwiedzić?

Jednakże Kudowa Zdrój to nie tylko uzdrowisko. To znakomita baza do wycieczek po Górach Stołowych. Można wejść na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) lub zwiedzić Błędne Skały. To swoisty górski labirynt utworzony przez formacje skalne. Można też skorzystać z propozycji aquaparku w Kudowie, który nie licząc wodnych atrakcji proponuje także siłownię, saunę czy nawet kręgielnię. Gdy przebywa się już w Kudowie, warto również wybrać się do Czermnej (dzielnica Kudowy). Znajduje się tutaj ponadprzeciętna atrakcja – jedyna w naszym kraju i tylko jedna z trzech w Europie – Kaplica Czaszek. To mała kaplica, w której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzkimi. Także w Czermnej znajduje się Szlak Ginących Zawodów. To gospodarstwo w którym poznamy ginące już zawody – garncarz, kowal, tkacz. Wypieka się tu również, według starych receptur, chleb, który warto spróbować. Podążając dalej z Czermnej dojedziemy do Pstrążnej. Działa tutaj skansen – a właściwie Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. W jego skład wchodzą drewniane zabudowania sprowadzone z całej Kotliny Kłodzkiej. Eksponaty pochodzące z okresu od XVIII do początku XX wieku, są opisane, tak aby można było dowiedzieć się do czego były wykorzystywane. W okolicy Kudowy warto zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin – czyli Śląską Jerozolimę, szopkę ruchomą – również w Wambierzycach, czy twierdzę Kłodzko i samo miasto Kłodzko.

Do Kudowy Zdroju warto przyjechać, nie tylko po to by podleczyć się. Kudowa Zdrój to doskonałe miejsce na wczasy w górach! Na stronie: http://www.kudowa.com.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz ofertę noclegową miejscowości – Zapraszamy!

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi