Karpacz

Karpacz

Miejscowości w Sudetach - Karpacz

źródło: www.karkonosze.pl

Karpacz położony jest u stóp najwyższego szczytu Sudetów – Śnieżki (1603 m n.p.m.), jedni go kochają, inni nie lubią go za kurortowy blichtr i gwar. Dziś jest najbardziej wesołym miejscem w naszych Sudetach.

Przy ulicy Na Śnieżkę znajduje się drewniany kościółek Wang, wzniesiony w XIII stuleciu, w południowej Norwegii. W połowie XIX stulecia świątynię kupił król Fryderyk Wilhelm IV. W 1842 roku przeniesiono go z Berlina do Karpacza i poddano go częściowej przebudowie. W skromnym wnętrzu zachowały się prawdziwe fragmenty wystroju ozdobione zagadkowymi runami.

W okolicach kościółka znajduje się Miejskie Muzeum Zabawek. Jest to maleńkie i niezwykłe muzeum. Poza innymi eksponatami znajduje się tu kolekcja lalek Henryka Tomaszewskiego – mistrza wrocławskiej pantomimy.

Czarny szlak turystyczny prowadzi z Karpacza do Sowiej Doliny, najładniejszej doliny Karkonoszy. Niebieski szlak turystyczny wiedzie z Karpacza Górnego (okolice Świątyni Wang) do Kotłów Małego i Wielkiego Stawu. Droga nie jest zbyt nużąca. Prowadzi przez las i wylesione polany. Wspaniała w końcowej części, kiedy ze starego boru pełnego paproci i korzeni oplatających kamienie wychodzi się do skalnej krainy.

Śnieżka to najwyższy wierzchołek Sudetów – góruje nad głównym grzbietem. Na górze stoi kaplica św. Wawrzyńca z XVII wieku oraz budowla obserwatorium meteorologicznego (w kształcie charakterystycznych spodków) z bufetem oraz czeska stacja pocztowa i górna stacja wyciągu z miejscowości Pec pod Śnieżką.

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi