Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój - Dworek Chopina

źródło: www.duszniki.com.pl

Duszniki-Zdrój to miasto-uzdrowisko na Dolnym Śląsku, nieopodal granicy polsko-czeskiej. Duszniki – Zdrój to jedno ze starszych uzdrowisk na terenie naszego kraju. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, zabytkowe kościoły czy dworek Chopina – w którym co roku odbywają się koncerty z Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim na czele.

Dusznickie uzdrowisko leży w pewnym oddaleniu od centrum miasta – co zapewnia kuracjuszom wymagany spokój i ciszę. W centralnym punkcie położony jest Park Zdrojowy – przez cała wiosnę porasta go obfitość kwiatów. Tutaj znajdują się 4 fontanny – najbardziej popularna z nich to Kolorowa Fontanna – od wiosny do jesieni, wieczorem, fontanna iluminowana jest wielobarwnymi światłami, które wespół ze pióropuszami wody „tańczą” w tempo odtwarzanej muzyki. W parku odnajdziemy również pijalnię wód z wodami: Pieniawa Chopina oraz Jan Kazimierz, blisko pijalni – Muszla Koncertowa.

Będąc w Dusznikach trzeba odwiedzić Muzeum Papiernictwa – mieści się ono w zabytkowym młynie papierniczym z XVII w., przy Bystrzycy Dusznickiej. Na początku XIX wieku miejscowy młyn zaliczany był do grona pięciu najsłynniejszych w całej Europie. Wytwarzano i wytwarza się do dziś tzw. papier czerpany. Dodatkowo, podczas pobytu w muzeum, można samemu wykonać arkusz takiego papieru.

Duszniki to nie jedynie miejscowość kuracyjna – to miejsce wypoczynku narciarzy. W części Dusznik – Zieleńcu panują najlepsze w tej części Sudetów warunki do uprawiania narciarstwa. Działa tu dużo wyciągów i tras narciarskich (w razie potrzeby są dośnieżane), ok 10 tras narciarskich jest dostępnych również po zmroku – są oświetlone. W sezonie letnim, w Zieleńcu, można skorzystać z wielu tras rowerowych.

Jeśli szukasz noclegu w Dusznikach lub w Zieleńcu – sprawdź stronę:
www.duszniki.com.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi