Polanica Zdrój

Polanica Zdrój

Polanica-ZdrójPolanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto na Dolnym Śląsku. Historia Polanicy sięga XVI wieku jednakże kluczowy dla uzdrowiska był rok 1828 – gdy kupiec Józef Gromls kupił je. To on jako pierwszy pobudował drewniane łazienki oraz wybudował pierwszą pijalnię wód. Następny ważny czas to początek XX-tego w. Pobudowano wtedy Dom i Park Zdrojowy oraz mniej więcej 50 pensjonatów.

Obecnie Uzdrowisko Polanica-Zdrój leczy głównie choroby gastronomiczne oraz kardiologiczne. Funkcjonują tutaj dwa uzdrowiskowe szpitale Wielka Pieniawa, Zdrowie a także kilka sanatoriów, przykładowo Szarotka, Carmen czy Korab. W Parku Zdrojowym (powierzchnia ok 13 ha) można podziwiać różaneczniki – rozkwitające od maja, magnolie i dywany  kwiatów. W polanickim parku działa również inna atrakcja – barwna fontanna, a również pijalnia, Teatr Zdrojowy, Zakład Przyrodoleczniczy. Atrakcją, znajdującą się przy wyjściu z parku, jest także betonowa rzeźba przedstawiająca niedźwiedzia polarnego, powstała w 1910 roku. Stoi ona w miejscu gdzie sięgał skandynawski lodowiec podczas ostatniego zlodowacenia.

Przypuszczalnie, nawet nie mamy pojęcia, iż duża część z nas korzysta z bogactwa Polanicy – jej źródeł. To tu wydobywa się, a potem butelkuje wodę znaną w całej Polsce – wysokozmineralizowaną Staropolankę. Woda ta pochodzi ze źródła Pieniawa Józef I i II.

Gdy już będziemy w Polanicy-Zdroju warto udać się do Góralki – Letniego Toru Saneczkowego. To wykona ze stalowej blachy rynna, po której zjeżdża się na sankach, kółkami w miejsce płóz. Inną ciekawostką będzie wizyta w hucie szkła Barbara.

Jeśli szukasz noclegu w Polanicy-Zdrój – sprawdź stronę: http://www.polanica.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi