Majówka 2015 – Rajd Arado

Majówka w Sudetach
Rajd Arado – World of Tanks

Rajd Arado – World of Tanks, to pod tą nazwą odbędzie się cykl wydarzeń tegorocznej majówki w regionie Sudetów.
Pierwszy na trasie Rajdu Ardo grupę rekonstruktorów przywita Zamek Czocha (30.04) a następnie kolejne miasta regionu: Karpacz, Szklarska Poręba, Kamienna Góra, Kowary i Jelenia Góra.

Nie masz planów na Majówkę 2015? Odwiedź Sudety!

Inscenizacje historyczne:

 • 30 kwietnia, godz. 21.00 – Zamek Czocha – KIERUNEK: ZAMEK
  Niemiecka ewakuacja. Obrońcy III Rzeszy, w obliczu kończącej się wojny, chcą ukrycie plany tajnych projektów, prototypowej broni i zagrabione skarby. Jedną z kryjówek jest Zamek Czocha. Spadochroniarze Luftwaffe nie spodziewają się jednak, że obiekt stał się celem brytyjsko-polskiego oddziału specjalnego. Czy szybkostrzelne działko Flak 38 powstrzyma żołnierzy SARS? (widowisko powtórzone zostanie o tej samej porze w piątek 1 maja).
 • 1 maja, godz. 13.00 – Szklarska Poręba – PATTON W KARKONOSZACH
  Czy wiosną 1945 r. na Dolnym Śląsku rzeczywiście pojawili się Amerykanie? Historycy wciąż poszukują jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Szklarska Poręba stanie się w teatrem zmagań amerykańskiej grupy zwiadowczej uzbrojonej między innymi w czołg M5 Stuart i cofających się w głąb Karkonoszy oddziałów niemieckich. Więcej informacji…
 • 1 maja, godz. 17.00 – Karpacz – ALEJA SNAJPERÓW
  Amerykańska ofensywa w Sudetach. W ręce nieustraszonych GIs wpadają kolejne miejscowości; jedną z nich jest Karpacz. Zdobywcy są nieświadomi czyhającego niemal w każdym budynku zagrożenia. Oprócz strzelców wyborowych miasta strzeże też doborowy oddział Waffen-SS.
 • 1.05.2015 r. godz. 21.00 – Jelenia Góra – TAJEMNICA HIRSCHBERG
  Zapadający zmrok sprzyja niemieckiej kolumnie zmierzającej w stronę granicy z Czechami. By uzupełnić paliwo oraz amunicję konwój zatrzymuje się na rynku Jeleniej Góry. Żołnierze Hitlera nie spodziewają się jednak, że ich śladem zmierza czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona.
 • 2 maja, godz. 9.00 – Kowary – ARMIA GENERAŁA PATTONA
  Żołnierzy Wehrmachtu zaskoczy czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona, która wysforowawszy się znacznie naprzód, do tej pory nie niepokojona dotrze do Schmiedeberg. Więcej informacji…
 • 2 maja, godz. 11.30-18.00 – Kamienna Góra – MIASTO HISTORII
  Drogi sprzymierzonych oraz wycofujących się Niemców pokrzyżowały się w Landeshut. W cieniu kryjącej tajemnicze laboratoria Arado Góry Parkowej przez cały dzień toczyć się będą walki z udziałem jednostek niemieckich, radzieckich, polsko-brytyjskich oraz amerykańskich.
 • 2 maja, godz. 18.00 – Kamienna Góra – DESANT NAD ZALEWEM
  Losy niemieckiego garnizonu Landeshut są przesądzone. Oficerowie Wehrmachtu, Waffen-SS i Luftwaffe spróbują wyprowadzić kolumnę pojazdów pancernych i samochodów ciężarowych z miasta. Nie spodziewają się jednak, że prócz oddziałów Armii Czerwonej i uzbrojonych w czołgi M5 Stuart i M4 Sherman Amerykanów atak z powietrza przypuści jeszcze jeden przeciwnik. Czy brytyjscy i polscy skoczkowie zdołają przechwycić tajne projekty konstruktorów Arado?
 • 2 maja, godz. 21.30 – Jelenia Góra – SARS U BRAM
  Lotnictwo koalicji antyhitlerowskiej całkowicie kontroluje nad dolnośląskie niebo. Ostatnią nadzieją przemierzających Sudety kolumn niemieckich pozostają sprzężone z holowanymi reflektorami działa przeciwlotnicze. Niemiecka kolumna na rynku Hirschberg napotyka brytyjsko-polski oddział specjalny.
 • 3 maja, godz. 14.00 – Jelenia Góra – OSTATNIA PRÓBA SIŁ
  Do pędzących przez polsko-czeskie pogranicze kolumn amerykańskiej armii docierają wieści o śmierci Hitlera i kapitulacji Berlina. Upragniony Dzień Zwycięstwa w Europie wydaje się być blisko. Zanim jednak chłopcy zza Atlantyku odkorkują szampana przyjdzie im zmierzyć się z uzbrojoną między innymi w niszczyciele czołgów kolumną niemiecką. W sukurs sprzymierzonym przyjdzie Armia Czerwona oraz polscy spadochroniarze.

Wydarzenia dodatkowe:

 • 30 kwietnia
  Godz. 18.00 – Zamek Czocha – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na dziedzińcu zamkowym.
  Godz. 18.00 – Szklarska Poręba – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na Skwerze Radiowej Trójki.
 • 1 maja
  Godz. 10.00 – Szklarska Poręba – amerykańskie i niemieckie patrole w mieście.
  Godz. 12.30-17.30 – Lubawka-Žacler-Miszkowice – pościg radziecki za wycofującymi się Niemcami.
  Godz. 13.00-18.00 – Kamienna Góra – radziecko-niemieckie walki o miasto.
  Godz. 17.30 – Karpacz – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na placu przy ul. Mickiewicza oraz stanowisko World of Tanks.
  Godz. 21.30 – Jelenia Góra – amerykańskie i niemieckie patrole w mieście.
 • 2 maja
  Godz. 11.30-18.00 – Kamienna Góra – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na rynku oraz stanowisko World of Tanks.
 • 3 maja
  Godz. 10.00 – Jelenia Góra – amerykańskie, radzieckie, polsko-brytyjskie i niemieckie patrole w mieście. Stanowisko World of Tanks na rynku.
  Godz. 15.00 – Jelenia Góra – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych przy Pałacu Paulinum.

Informacje na podstawie strony organizatora: www.rajd.arado.pl 
Za zmiany dot. powyższych informacji redakcja www.sudety.com.pl nie odpowiada

Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi